Na vzniku celulitidy se podílí více faktorů:
Vyvolávající faktory: genetické a vrozené dispozice, hormonální vlivy – estrogen, užívání hormonální antikoncepce, zhoršení lymfatického oběhu, poruchy odtoku žilní krve z dolních končetin, slabá vazivová tkáň.
Podpůrné faktory: sami o sobě celulitidu nevyvolají, ale stav celulitidy významně zhoršují –nadváha, časté kolísání váhy, nevhodný stravovací a pitný režim, nedostatek pohybu, dlouhodobé stání či sezení, nevhodné oblečení a obuv – vše co ztěžuje a narušuje krevní a lymfatický oběh v dolních končetinách.
Vznik celulitidy je umožněn stavbou podkožního vaziva, které je u žen (na rozdíl od mužů)volně zakotvené (kolmo k povrchu pokožky), aby se kůže mohla v těhotenství roztáhnout. Celulitida tak vzniká pouze u žen.
Celý proces vzniku celulitidy může začít již v pubertě, s počátkem produkce estrogenu. Postupným nárůstem tukových buněk se zhoršuje lymfatický a žilní odtok z lalůčků tukové tkáně, vázne odtok vody, zplodin látkové výměny a bílkovin. Postupně se vytváří otok, který dále vede ke zhoršení okysličování tkáně, hromadění volných radikálů s postupným zbytněním a ztvrdnutím vazivové podkožní tkáně a k porušení ukládání podkožního tuku.
Podle stupně ztuhnutí podkožního vaziva se celulitida projevuje i na kůži, která ztrácí hladký vzhled a postupně vznikají drobné prohlubeniny.
Celulitida se dělí na 4 stupně:
I. Stupeň: změny jsou viditelné pouze při kompresním testu.
II. Stupeň: drobné nerovnosti patrné pouze při sezení na tvrdé podložce, při napnutí svalu, při ostrém bočním světle. Nejprve na vnějších stranách stehen. Pro nápravu stačí většinou úprava stravovacího a pohybového režimu.
III. Stupeň: nerovnosti jsou viditelné i běžně při sezení, stání, ležení a při jakémkoli osvětlení. Tento stupeň již vyžaduje komplexní péči, nelze zcela vyléčit, jen zmírnit projevy.
IV. Stupeň: hrubé nerovnosti, nezvratné poškození. Léčba tohoto stupně vyžaduje péči lékařů z několika oborů – lymfolog, obezitolog, chirurg.
Léčba I. až III. stádia celulitidy musí být vždy komplexní a dlouhodobá.
1. Revize a změna stravovacích návyků a pitného režimu.
2. Dostatek pohybu a tím zlepšení lymfatického i žilního oběhu.
3. Lymfodrenáže – aktivace lymfatického systému speciálními masážními technikami.
4. Komprese – speciální kompresní prádlo, možno i s mikromasáží, používat i při sportu.
5. Techniky zlepšující prokrvení postižených oblastí – speciální anticelulitidní masáž, vakuové masáže, kartáčování apod.
web page was made with Mobirise site templates