1) Genetická predispozice. Ta hraje při vzniku obezity poměrně velkou roli. Pokud má dítě oba rodiče obézní, pravděpodobnost, že se u něj obezita také projeví, je značná. Nejde ale jen o genetickou výbavu, ale i o prostředí a návyky, ve kterých dítě vyrůstá.
2) Stres, psychika. Pro některé je jídlo jakousi formou útěchy. Při velkém stresu saháme po čokoládě nebo jiných sladkostech zcela podvědomě. Cukr má totiž sedativní (uklidňující) účinky na organismus. Již naše babičky říkávaly „obalit si nervy tukem“. Jídlo můžeme používat také jako jakýsi druh odměny. Útěchu nebo odměnu formou jídla si mnozí z nás nesou opět z dětství. Dítě pláče – dostane lahvičku s mlékem, dítěti se něco podaří – dostane odměnu, nejčastěji v podobě sladkostí.
3) Nedostatek odpočinku, nedostatek spánku. Dlouhodobé vyčerpání organismu je vlastně také stres. Navíc pro povzbuzení saháme po sladkostech nebo jiných stimulanciích (kofein, guarana apod.), nejčastěji ale po kombinaci obou. Tělo dostane rychlou dodávku energie, ale bez dodávky kvalitních živin, a tak se únava jen prohloubí.
4) Nedostatek pohybu, sedavý způsob života. Tento důvod asi dobře chápe každý z nás. Chybí nám nejen cvičení, ale hlavně každodenní aktivity, které byly dřív samozřejmostí. Cestujeme MHD, v horším případě autem, pěšky chodíme dnes velmi málo. Poměrně hodně z nás má sedavou kancelářskou práci. Víkendy netrávíme pohybem v přírodě (např. prací na zahradě), ale pasivně odpočíváme doma.
5) Strava. Zde máme na mysli jak nadměrnou stravu, tak ale i nedostatečnou stravu, kdy dlouhodobě chybí některá živina, která bývá často nahrazena jinou (bílkoviny nebo komplexní sacharidy jsou nahrazeny tuky), nekvalitní potraviny nebo nevhodná kuchyňská úprava (fast food, polotovary a jinak průmyslově zpracované potraviny). Opakované redukční podvyživující diety, po kterých následuje JoJo efekt a následné přibrání větší než původní zhubnutí.
6) Hormony. Celý proces metabolismu je řízen hormonálně a podle toho, pod vlivem kterého hormonu se nacházíme, můžeme na sobě pozorovat jeho účinky. Např. pohlavní hormony u žen v období dospívání tvarují ženskou postavu, v těhotenství ukládají tuky, u mužů pomáhají s tvorbou svalové hmoty. Stresové hormony nám ukládají tuk v rizikových oblastech, nadměrné množství Inzulinu vede ke zvýšenému ukládání tuku a tak podobně.
7) Zdravotní stav, léky. Je pravda, že některá onemocnění nebo jejich léčba mohou vést k přibývání na váze. Většinou to ale bývá naopak. Obezita vede k množství zdravotních problémů.
8) Střevní mikrobiom. Soubor střevních přátelských bakterií, které mají obrovský vliv na celý náš organismus – je jedním z nejdůležitějších imunitních orgánů, tvoří některé vitamíny a ovlivňují i náš nervový systém. Zdravý mikrobiom je proto základem zdravého organismu a velkým pomocníkem při udržování zdravé hmotnosti.
Úprava váhy je tedy poměrně náročný proces, který by měl vycházet z důkladného zjištění příčin obezity a zhodnocení zdravotního stavu. Svěřit se do rukou odborného poradce, který je schopen vše správně vyhodnotit a stanovit reálný cíl není proto žádná ostuda.
Pravidelně se budeme tomuto tématu věnovat a jednotlivé body si probereme podrobněji. Nebudou chybět samozřejmě ani rady a tipy na zkvalitnění vašeho životního stylu a vašeho jídelníčku.
Můžete se postupně těšit na články o pohybu, spánku, hubnutí, udržování váhy a celkově o výživě.
1 (https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight)
Made with Mobirise - Find out